Červnové ceny jsou tu. Nejvýhodnější ceny v roce.

Doprava po celé ČR zdarma

Zákaznická linka

604 22 88 55

PO-ČT 7:30 - 16:00, PÁ 7:30 - 15:00

Zadejte PSČ a získáte lepší ceny pro váš region

Topit dřevěnými peletami je ekologická volba, protože pelety jsou vyrobeny z obnovitelných zdrojů, mají nízké emise a jsou energeticky efektivní, což pomáhá snižovat náklady na vytápění a šetří životní prostředí.

Úvodem

Pelety – moderní ekologické palivo

Dřevní pelety jsou moderní, ekologicky šetrný, obnovitelný zdroj energie, který využívá stále více domácností. Dřevěné pelety se lisují za vysokých teplot ve speciálních peletovacích linkách a obsahují jen malé množství vody. Vyrábí se z dřevního odpadu (piliny, hobliny) bez jakýchkoliv pojiv a chemických přísad vznikajících při zpracování dřeva, který by jinak již neměl dalšího využití.

Pelety – komfortní a ekonomické palivo

Pelety dlouhodobě patří k nejlevnějším topivům. Náklady na vytápění pro průměrnou domácnost se stabilně drží pod cenami elektřiny, plynu a topného oleje. Jsou srovnatelné s cenami hnědého uhlí, které vyjde jen o málo levněji. V poměru cena/výkon jsou však pelety s ohledem na vysoký komfort čistého a plně automatického vytápění – velmi žádaným topivem.

Srovnání s jinými energiemi

Ve srovnání s topným olejem, zemním plynem a uhlím jsou dřevěné pelety ekologické. Při spalování dřevěných pelet se totiž uvolňuje přibližně stejné množství oxidu uhličitého (CO2), které se dříve absorbovalo při růstu rostlin.
Palivové vlastnosti dřevěných pelet jsou srovnatelné s vlastnostmi hnědouhelných briket.
Jedna tuna dřevěných pelet odpovídá výhřevnosti přibližně jedné tuny hnědého uhlí.

 

1 tuna dřevěných pelet

přibližně odpovídá
=

  • 4 prmr palivového dřeva,
  • 500 litrů topného oleje,
  • 500 krychlových metrů zemního plynu.

 

Porovnání nákladů na vytápění jinými topivy a energiemi naleznete zde.

Jaká je roční spotřeba pelet při vytápění rodinného domu?

Kromě velikosti rodinného domu záleží i na tom, jestli používáte dřevní pelety i k ohřevu teplé vody. Průměrný rodinný dům spotřebuje kolem 4 až 5 tun dřevěných pelet ročně. U nízkoenergetických domů, které jsou úspornější, se spotřeba pelet pohybuje kolem 2 tun ročně.

Pořízení topného zařízení

V případě, že jste se rozhodli topit peletami, tak nejdříve musíte pořídit nový kotel, specializovaný na spalování pelet. V nabídce jsou také kotle kombinované (na pelety a uhlí, apod..)

  • Pokud vyměňujete starý kotel na uhlí za nový, v tom případě můžete využít kotlíkové dotace, kdy dostanete příspěvek až 127 500 Kč. Dotace pokryje až 80 % ceny kotle.
  • Pokud jste dosud topili plynem, olejem nebo elektřinou, můžete je nahradit automatickým kotlem na peletky nebo krbovými kamny, které mohou kromě ústředního vytápění zabezpečovat také ohřev vody v domácnosti. Počáteční investice se vyplatí, protože s dřevěnými peletami každý měsíc ušetříte až 30 % nákladů oproti vytápění fosilními palivy.

Kotel nebo kamna?

Peletami můžete zatopit v klasickém kotli nebo také v krbových kamnech, záleží jen na vás, jestli zvolíte estetický prvek plápolajícího ohně v interiéru, nebo raději schováte zdroj tepla do kotelny.

Jak vybrat kotel nebo kamna?

Při výběru kotle jsou rozhodující tato kritéria: výkon, účinnost, spotřeba a cena. Výkon záleží především na typu budovy. U novostavby se zeptejte svého projektanta, u starších budov můžete vycházet z výkonu původního kotle. Pro běžný rodinný domek bude obvykle stačit 15 až 25 kW. Vysoká účinnost okolo 90 % je velikou předností všech peletových kotlů. Znamená, že při spalování menšího množství paliva získáme více tepla, a tak například oproti uhelným kotlům s účinností 60 % spotřebujeme pelet o třetinu méně.

Zásadními vodítky by potom měly být emisní třídy. Kotle jsou totiž podle kvality a účinnosti oznámkovány v tzv. emisních třídách (podle normy ČSN EN 303-5). Jednička je nejhorší, pětka nejlepší. Kotle 1. a 2. emisní třídy se již prodávat nesmí, podobný osud čeká i třídu 3. Většina peletových kotlů je konstruována v nejlepší 5. emisní třídě.

Kolik stojí kotel?

Kotel nebo krbová kamna na pelety pořídíte za cenu od 60 tisíc Kč. Pokud správně vyberete kotel s ohledem na výkon, účinnost a cenu, investice se vám brzy vrátí v úspoře za vytápění. A co je velmi zajímavé: až 85 % ceny můžete pokrýt z kotlíkových dotací. 

Je obsluha kotle náročná?

Kotle i krbová kamna jsou plně automatické a komfortní. Dřevěné peletky nabízejí mezi veškerými tuhými palivy nejlepší pohodlí srovnatelné s plynovým nebo olejovým kotlem. Automatický kotel na peletky se sám zapálí, sám si přikládá palivo a sám se vypíná. Také se sám čistí a vybírá popel. Dopravu paliva do kotle ze skladu zajišťuje šnekový nebo pneumatický dopravník. Obsluha tedy nevyžaduje fyzickou sílu a je vhodná i pro ženy nebo seniory. Dálkově můžete řídit spuštění kotle, v nabídce jsou systémy, které vás budou informovat o potřebě vysypat popel, dosypat palivo nebo případné poruše.  

Jak poznat kvalitní pelety?

Nejkvalitnější pelety poznáte podle mezinárodního certifikátu, který se jmenuje „ENplus“. Každý pytel takovýchto pelet je označen kulatým logem s označením A1. Právě toto jsou pelety nejvyšší kvality vhodné především pro vytápění v moderních automatických kotlech, které jsou ve většině domácností. Dá se říci, že Česká republika je skutečná velmoc ve výrobě kvalitních pelet, jelikož více než 96 % vyrobených pelet nese označení ENplus A1.

Potřebné jsou však i méně kvalitní pelety, které nesou označení třídy B. Na rozdíl od pelet A1, mohou být pelety zařazené do třídy B vyrobeny z jakékoliv dřevní biomasy a mohou obsahovat i vyšší procento kůry. Pelety třídy B se využívají v průmyslu.

Více o kvalitě pelet najdete zde.

Doprava pelet až do domu

Nyní už víte, které pelety jsou nejkvalitnější, nejekonomičtější a také nejvhodnější pro váš kotel. V naprosté většině případů se jedná české pelety s mezinárodním certifikátem ENplus A1. A právě nejširší výběr těchto pelet najdete v našem internetovém obchodě www.DrevenePelety.cz. A jako bonus můžete využít dopravu zdarma již od jedné palety. A pokud si chcete vybrat z naší nabídky ty nejvhodnější, tak si můžete nejprve objednat testovací balení. A teprve po vyzkoušení si objednat jednu nebo více palet.   

Závěrem

Obliba dřevních pelet v posledních letech nepřetržitě roste. Představují finančně zajímavou alternativu k vytápění zemním plynem či elektřinou, jsou k přírodě přátelštější volbou než uhlí, a je s nimi méně práce než s klasickým dřevem.

Dřevěné pelety z naší nabídky

Přihlášení zákazníka


Registrovat se Zapomenuté heslo
Zavřít Přihlásit
Probíhá načítání polohy ...
Aplikuje se kupón ...