Červnové ceny jsou tu. Nejvýhodnější ceny v roce.

Doprava po celé ČR zdarma

Zákaznická linka

604 22 88 55

PO-ČT 7:30 - 16:00, PÁ 7:30 - 15:00

Zadejte PSČ a získáte lepší ceny pro váš region

Zajímáte se o spotřebu pelet? V kombinaci s automatizovanými kotli se řadí mezi top řešení v topení. Máme pro vás všechny důležité informace.

Pokud zvažujete přechod na úsporné a šetrné vytápění vašeho domova, automatizované kotle se řadí mezi top řešení. Přemýšlíte, jak vysoké budou celoroční náklady na toto palivo? Při rozhodování je třeba zvážit nejen počáteční investici, ale také provádět pravidelné cenové srovnání. Je nutné brát v úvahu i veškeré aspekty, jež mohou ovlivnit celkové výdaje na vytápění.

Nízká spotřeba pelet se odráží ve výběru kvalitního topného zařízení

Jaký vliv má výběr kotle na pelety? Spotřeba, typ zařízení i další parametry jsou klíčové. Ideální je zvolit model s co nejlepší účinností, který je maximálně efektivní v produkci tepla. Tím podstatně snížíte výdaje. Doporučuje se investovat do kotle splňujícího alespoň třetí emisní třídu dle normy EN 303-5. To zaručuje, že automat prošel testováním v akreditované zkušebně a je známa jeho přesná účinnost. Vysoce efektivní spotřeba pelet za rok a delší životnost kvalitního topného zařízení slibuje brzkou návratnost počáteční investice.

Zdroj: Freepik

Příklad pro orientační výpočet spotřeby pelet

Průměrný rodinný dům s dobrou izolací v České republice má obvykle zastavěnou plochu okolo 150 m², při výšce stropu 2,5 m jde o objem 375 m³. Pro optimálním vytápění potřebujete kotel o výkonu 20 kW s účinností 90 %. Topná sezóna v ČR trvá přibližně 200 dní.

Tento dům o velikosti 150 m² s roční spotřebou 100 kWh/m² by potřeboval pro vytápění přibližně 15 000 kWh energie za rok. Aby mohl tento dům pokrýt svou potřebu tepla pomocí dřevních pelet s výhřevností 18 MJ/kg a kotlem s účinností 90 %, bude potřebovat zhruba 3 333 kg pelet za topnou sezónu.

Jak mít přesný výpočet spotřeby pelet?

Začněte s celkovou tepelnou ztrátou vašeho domova během zimní sezóny, vyjádřenou v kWh. Tuto hodnotu pak vydělte účinností vašeho vytápěcího zařízení. Například, pokud má váš dům tepelnou ztrátu 10 000 kWh a účinnost vašeho kotle je 90 %, budete potřebovat vygenerovat 11 111 kWh tepla (výpočet je 10 000 kWh/0,9). Dále je třeba zjistit, jaká je spotřeba pelet k dosažení této energie. Pokud používáte pelety s výhřevností 5 000 kWh/tunu, bude potřeba přibližně 2,2 tuny pelet (11 111 kWh děleno 5 000 kWh/t = 2,22 t).

Tepelný únik se projevuje ve spotřebě pelet

Izolační vlastnosti stěn, střech, tloušťka zdiva, použité stavební materiály, efektivita oken a dveří a také systém větrání jsou faktory, které ovlivní množství unikajícího tepla. Pokud chcete mít přehled o tepelných ztrátách, lze využít termografickou kameru a speciální výpočetní programy. Nejlepší je obrátit se na experta v této oblasti. Nižší tepelné ztráty znamenají menší výdaje na vytápění. To přímo ukazuje, že spotřeba pelet se zmenšuje se zlepšením izolačních vlastností domu.

Faktory měnící spotřebu pelet

Nadmořská výška a chladnější klimatické podmínky mohou navýšit objem spálených dřevních válečků. Spotřeba pelet se logicky navyšuje i u domácností, které preferují doma vyšší teploty. Naopak pravidelná údržba a čistota vytápěcího systému napomáhá snížit náklady. Podobný efekt má používání termostatů s časovým programováním, protože vytápíte pouze v době, když je to potřeba.

Investujte do certifikovaných pelet, spotřeba se sníží

Pelety s certifikací ENplus A1 jsou synonymem pro spolehlivé a účinné vytápění. Navíc vám bude kotel dlouho sloužit. Vyhněte se nákupu dřevních válečků špatné jakosti, ač je jejich cena lákavá. Mohou vzhledem k nekvalitní výrobě za krátkou dobu poškodit váš automat bez nároku na reklamaci. Spotřeba pelet nedostatečné kvality je zpravidla vyšší. To znamená, že dlouhodobě povede k vyšším výdajům.

Dřevěné pelety z naší nabídky

Hana Vytopilová
Hana získávala vztah k přírodě od dětských let, kdy se začala zajímat o kameny. Od 7 let až do dneška tvoří sbírku minerálů. Její zájem o vše živé i neživé se prohloubil v 15 letech, kdy začala při svých toulkách v terénu profesionálně fotit krajinu a s focením dostihového sportu procestovala celou Evropu. To vše bylo zpečetěno vystudováním magisterského oboru Environmentální geologie na UP v Olomouci. Dokáže kvalifikovaně odpovědět na otázky z oblasti minerálů a hornin, fosilních paliv i alternativních zdrojů, společně s jejich vlivem na životní prostředí.
Zájmy:
geologie
ekologie
fotografie
dostihy

Přihlášení zákazníka


Registrovat se Zapomenuté heslo
Zavřít Přihlásit
Probíhá načítání polohy ...
Aplikuje se kupón ...